TECHNOLOGIA
SUSZENIA RYB

Suszenie płoci

Udźwig 2000 kg

Wilgotność początkowa: 85 %, wilgotność końcowa: 45-50 %

Okres schnięcia: 90 godzin

Zainstalowano agregat chłodniczy o wydajności 750 kg/dobę i mocy 8 kW

Maszyna jest wyposażona w wymiennik ciepła ze specjalną powłoką do pracy w agresywnych środowiskach

System działa od 2019 roku

4 sposoby
produkcji suszonych ryb

Metoda 1. Naturalne suszenie ryb - produkcja taranaki  

Suszenie na wolnym powietrzu - suszenie na zewnątrz, na wietrze i słońcu, jest najtańszą, najłatwiejszą i najbardziej dostępną metodą. Jest jednak czasochłonna, może być stosowana tylko latem i jest całkowicie zależna od warunków pogodowych. Ponadto wyniki takiego suszenia są trudne do przewidzenia.

Metoda 2: Suszenie i peklowanie ryb w podczerwieni  

Proces odwadniania - usuwania wilgoci z produktów rybnych w piecu na podczerwień - odbywa się równomiernie, wydajnie, w całej objętości produktu i w niższych temperaturach w porównaniu z innymi rodzajami suszenia. Jednocześnie ryby lub przekąski zachowują wszystkie składniki odżywcze i enzymy, które są korzystne dla ludzkiego trawienia.
Proces suszenia w piecach na podczerwień jest kilkakrotnie szybszy niż w przypadku innych metod, przy niższym zużyciu energii. W zależności od stopnia odwodnienia, suszenie podczerwienią pozwala uzyskać suszone, podsuszane lub suszone produkty rybne. Stosuje się ją również do suszenia paluszków z mięsa mielonego lub przekąsek, a także do suszenia ryb w kawałkach lub paskach. Ta metoda peklowania i suszenia jest szczególnie odpowiednia dla tłustych ryb (jesiotra i łososia), których nie można suszyć w wysokich temperaturach (powyżej 50 stopni Celsjusza).

Metoda 3: Komora konwekcyjna  

Suszenie za pomocą pieca konwekcyjnego z obiegiem chłodzenia. Podczas suszenia produktu wilgoć skrapla się na obwodzie ze schłodzonego powietrza, co powoduje suszenie. Pozwala to uniknąć przegrzania produktu, jak w przypadku metody temperaturowej, i rozpocząć suszenie od +18 stopni. Pomimo faktu, że metoda ta pozwala uniknąć wpływu czynników zewnętrznych i wytwarza produkty o wymaganej jakości, jest bardzo energochłonna, ponieważ wymaga znacznego zużycia energii, aby zrekompensować utratę ciepła, które jest usuwane z komory po schłodzeniu powietrza za pomocą elementów grzejnych.

Metoda 4: Suszenie klimatyczne produktów rybnych 

Suszenie klimatyczne to metoda, która obejmuje również osuszanie powietrza w komorze, podczas którego wilgoć z ryb jest do niej przenoszona. W tym przypadku, w przeciwieństwie do suszenia w komorze konwekcyjnej, ciepło nie jest usuwane, ale zwracane, co nie wymaga użycia elementów grzejnych, a proces suszenia jest czterokrotnie tańszy. Pod względem smaku otrzymany produkt jest podobny do tego uzyskanego podczas naturalnego suszenia, ale możliwość ustawienia wymaganych parametrów procesu pozwala nam również osiągnąć zgodność z wymaganymi normami jakości. Do niewątpliwych zalet takich metod łączenia należy możliwość pełnej automatyzacji procesu, znaczne skrócenie czasu suszenia, uniezależnienie od pory roku i pogody oraz zmniejszenie zużycia energii.

Dlaczego szybkość suszenia wsadowego jest ważna?

W tym przypadku powiedzenie "czas to pieniądz" ma zastosowanie w 100%. Istnieją dwa sposoby na zwiększenie wydajności:
  • Zwiększenie zdolności produkcyjnych (budowa dodatkowych kamer lub wynajem powierzchni, zwiększenie liczby pracowników).
  • Przyspiesza proces suszenia, dzięki czemu można wyprodukować więcej partii produktów w tym samym czasie.
  • Korzystając z metody suszenia klimatycznego, uzyskuje się znaczne przyspieszenie procesu, co pozwala na wyprodukowanie większej ilości gotowych produktów w tym samym okresie.

Dowiedz się więcej o klimatyzowanej metodzie suszenia przekąsek rybnych

Suszenie klimatyczne przekąsek rybnych opiera się na stałym osuszaniu powietrza w komorze, co prowadzi do dość intensywnej utraty wilgotności produktu. W tej metodzie możliwe jest kontrolowanie temperatury, aby zapobiec przegrzaniu produktu i uniknąć negatywnego wpływu na smak.
Ponadto system ten umożliwia ustawienie określonego harmonogramu działania, który zapobiegnie tworzeniu się skórki na produkcie, co z kolei zapobiegnie zatrzymywaniu wilgoci wewnątrz przekąsek.
Sam system klimatyzacji jest zasadniczo identyczny z pompą ciepła. Zużywa energię elektryczną głównie do pracy sprężarki, która chłodzi powietrze i usuwa wilgoć do kondensatu, a następnie zwraca ciepło do osuszonego powietrza i nie jest tracone, jak w przypadku osuszania temperaturowego, gdy wilgotne ciepłe powietrze musi być zastąpione suchym powietrzem zewnętrznym (szczególnie w zimie, gdy wymagane są poważne koszty energii do ogrzania powietrza nawiewanego). W rezultacie urządzenie wymaga około 3-4 razy mniej energii elektrycznej do działania niż suszenie temperaturowe. A zimą oszczędności są jeszcze większe. Martwe strefy są eliminowane dzięki równomiernemu przepływowi powietrza przez komorę.
Zasada działania suszenia klimatycznego
Schemat komory suszenia
  • Komora suszenia produktu.
  • Osuszacz przemysłowy z kontrolą temperatury i wilgotności Mycond MST
  • System kanałów powietrznych.
  • Zewnętrzny skraplacz do odprowadzania nadmiaru ciepła na zewnątrz.
  • Stojaki z produktami.
  • Wentylatory osiowe o zmiennej prędkości do cyrkulacji powietrza.
Przemysłowa jednostka osuszająca
Mycond serii MST ze zdalnym skraplaczem
z kontrolą temperatury i wilgotności
  • Precyzyjna automatyczna kontrola wilgotności i temperatury w komorze suszenia.
  • Ogrzewanie powietrza (wodny wymiennik ciepła lub opcjonalna nagrzewnica elektryczna) do ustawionej temperatury.
  • Wysoce niezawodna sprężarka spiralna, zdalny skraplacz.
  • Wbudowany filtr powietrza z kontrolą zapchania.
  • Sterownik z możliwością wysyłki za pośrednictwem protokołu RS485.
  • Chrono-hipertermostat.
Proces suszenia jest kontrolowany przez najnowocześniejszą automatykę z możliwością transmisji danych przez RS485. Ważne jest, aby podczas procesu suszenia nie tylko wilgotność, ale także temperatura powietrza była precyzyjnie utrzymywana w roboczej objętości komory suszenia, co jest szczególnie cenne dla najlepszej jakości produktu końcowego. Proces suszenia opiera się na fakcie, że wilgoć z produktów rybnych jest przenoszona do ciepłego powietrza, które jest dostarczane do komory przez wentylatory. Powietrze nasycone wilgocią najpierw przechodzi przez wymiennik ciepła parownika obwodu sprężarki, gdzie jest schładzane do punktu rosy (około +7°C). Powstała kondensacja spływa w dół i jest odprowadzana do systemu odwadniającego. Schłodzone i osuszone powietrze jest następnie kierowane przez kanał powietrzny do skraplacza maszyny chłodniczej, gdzie jest częściowo podgrzewane, a następnie zawracane do komory osuszania. Proces jest kontrolowany przez czas, temperaturę i wilgotność. Zintegrowana nagrzewnica wodna lub nagrzewnica elektryczna służy do podgrzewania powietrza w komorze do temperatury wymaganej przez proces. Cały proces odbywa się przy najniższym zużyciu energii, w najkrótszym możliwym czasie, z kontrolą temperatury i wilgotności na każdym etapie suszenia (peklowania) produktów rybnych.
Dlaczego szybkość suszenia jest ważna?
Jeśli istnieje wystarczająco wysoki popyt na produkty danego przedsiębiorstwa ze względu na ich dobrą jakość, dalszy sukces biznesowy można zapewnić poprzez zwiększenie wielkości produkcji.
W przypadku suszonych ryb można osiągnąć wzrost produkcji:
  • zwiększenie mocy produkcyjnych poprzez wynajem lub budowę nowych kamer, a także zwiększenie liczby pracowników, co wymaga znacznych kosztów;
  • poprzez przyspieszenie procesu produkcji i suszenie w krótszym czasie. Metoda kontrolowanego klimatu umożliwia to bez dodatkowych kosztów.
W procesie suszenia klimatycznego powietrze w komorze jest stale osuszane, w wyniku czego produkt zaczyna dość intensywnie tracić wilgoć. Jednocześnie technologia ta pozwala kontrolować poziom temperatury w komorze, aby zapobiec przegrzaniu ryb, co może negatywnie wpłynąć na smak produktu końcowego. Ponadto kontrola temperatury umożliwia uzyskanie ryb o pożądanej zawartości tłuszczu, a automatyzacja procesu pozwala na suszenie zgodnie z ustalonym harmonogramem, co eliminuje możliwość tworzenia się skorupy na rybie, co zapobiega usuwaniu z niej wilgoci.
Działanie systemu klimatyzacji jest podobne do działania pompy ciepła. Zasadniczo energia elektryczna jest zużywana do zasilania sprężarki, która chłodzi powietrze i sprzyja kondensacji wilgoci. Jednocześnie ciepło nie jest usuwane z komory, jak w przypadku suszenia temperaturowego, ale jest zwracane do osuszonego powietrza. Oznacza to, że nie ma potrzeby zastępowania ciepłego, wilgotnego powietrza suchym powietrzem z ulicy, które musi być ogrzewane przez elementy grzewcze, szczególnie zimą, co wymaga znacznego zużycia energii. Tak więc podczas suszenia klimatycznego zużycie energii elektrycznej może być czterokrotnie mniejsze niż podczas suszenia temperaturowego. Powietrze w komorze jest rozprowadzane równomiernie, co eliminuje powstawanie "martwych stref".

Jak zrobić suszoną rybę w suszarce

Peklowanie ryb jest technologią o wysokich kosztach i dłuższym czasie trwania procesu ze względu na długi czas trwania procesów fermentacyjnych. Suszone ryby mają wyższą wartość odżywczą i wyższą cenę niż ryby suszone. Komora klimatyczna jest stale zasilana i cyrkulowana przez wentylatory. Wilgoć usunięta z produktów rybnych nasyca powietrze schłodzone przez wymiennik ciepła agregatu chłodniczego do temperatury +7 stopni. Jest to wystarczające do kondensacji wilgoci, a następnie usunięcia kondensatu przez kanał drenażowy. W tym samym czasie ciepło generowane przez wymiennik ciepła ogrzewa już osuszone powietrze, aby powtórzyć cykl. Sterownik mikroprocesorowy kontroluje grzałki i sprężarkę, automatycznie dostosowując zarówno temperaturę, jak i wilgotność. Pozwala to komorom suszenia kontrolować tryby i czas suszenia lub peklowania ryb.
Studium wykonalności
Dla każdego przedsiębiorcy studium wykonalności jest zwykle głównym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji. Porównajmy ekonomikę dwóch metod suszenia ryb na przykładzie 1000 kg partii (ładunku).

Klimatyczne suszenie i utwardzanie

Produkty
Płoć
Ilość, kg na wózek
120-130
Łącznie, kg w komorze
≤ 2600
Zużycie energii elekrycznej, kWh
30
Początkowa zawartość wilgoci, %
85
Końcowa zawartość wilgoci, %
45-50
Czas przetwarzania, h
42-90
Suszenie produktu, kg
1105
Zużycie energii elektrycznej, kWh
38-120
Model sprzętu do kontroli klimatu
Mycond FDSK 980
Wydajność usuwania na mokro, l/24h
980
Koszty energii na partię (90 h * 0,25 zł * 11 kWh)
240 zł
Szacowane roczne zużycie energii(6000 godzin pracy w dni powszednie)
15 800 zł

Klimatyczne suszenie i utwardzanie

Produkty
Miąższ
Liczba wózków, szt.
20
Ilość, kg na wózek
120-130
Łącznie, kg w komorze
≤ 2600
Zużycie energii elekrycznej, kWh
30
Początkowa zawartość wilgoci, %
85
Końcowa zawartość wilgoci, %
45-50
Czas przetwarzania, h
65-90
Suszenie produktu, kg
1105
Zużycie energii elektrycznej, kWh
11
Model sprzętu do kontroli klimatu
Mycond FDSK 980
Wydajność usuwania na mokro, l/24h
980
Koszty energii na partię (90 h * 0,25 zł * 60 kWh)
1312 zł
Szacowane roczne zużycie energii(6000 godzin pracy w dni powszednie)
87 457 zł
W sumie różnica w zużyciu energii przez 6000 godzin pracy (praca przez całą dobę w dni powszednie przez 1 rok)wynosi około 71 638 zł!
Etapy wdrażania systemu odwadniającego
  • Żądanie. Na początek należy utworzyć zadanie techniczne w oparciu o dane technologiczne.
  • Rozwiązanie techniczne. Na podstawie danych z zapytania formułujemy rozwiązanie techniczne i budżetowanie (przybliżony koszt). Jeśli klient jest zadowolony z tego rozwiązania, rozpoczynamy projektowanie.
  • Projekt i oferta handlowa. Projektujemy system, przygotowujemy specyfikację i formułujemy ofertę handlową z dokładnymi kwotami.
  • Umowa. Podpisujemy umowę na dostawę, instalację i uruchomienie.
  • Podczas gdy sprzęt jest produkowany i dostarczany, instalujemy materiały, które mogą być już zainstalowane (kanały powietrzne itp.).
  • Instalacja sprzętu. Po dostarczeniu sprzętu instalujemy go.
  • Uruchomienie. Podłączenie do automatyki, ustawienie parametrów na wartości projektowe (uruchomienie).
  • Szkolenie. Zapewniamy instruktaż w zakresie obsługi sprzętu i przekazujemy całą dokumentację techniczną osobie odpowiedzialnej ze strony klienta.
  • Działania. Podpisujemy certyfikaty ukończenia.
  • Serwis. W razie potrzeby przeprowadzamy zaplanowaną konserwację sprzętu.
Referencje
Rozwiązania dla biznesu
Otrzymaj bezpłatne rozwiązanie techniczne oraz wycenę dla Twojego projektu.
Zapisać się
Wybierz datę i czas,
a nasz menadżer oddzwonię do Ciebie
Bezpośredni kontakt
Wybierz bezpośredni kontakt -
a My zadzwonimy do Ciebie w ciągu 30 sekund!