Klub fitness z basenem
Klub fitness 2500 m2 z basenem: drenaż pod klucz, ogrzewanie, system klimatyzacji

Obiekt:

kompleks pomieszczeń klubu fitness, w tym strefa wodna z basenem o długości 25 m, siłownie, strefa rowerowa, solarium, sauna i urządzenia fitness.

Okres realizacji prac:

kompleks pomieszczeń klubu fitness, w tym strefa wodna z basenem o długości 25 m, siłownie, strefa rowerowa, solarium, sauna i urządzenia fitness. 3 dni na projekt, dwa dni na przygotowanie, zatwierdzenie i przygotowanie systemu sterowania. 12 dni poświęc

Czego potrzebował klient?

W tym studium przypadku opowiemy Ci, jak nasz zespół wdrożył system mikroklimatu dla klubu fitness Galactica na Holosiivskiej,a konkretnie dla 25-metrowego prywatnego basenu.

Wiadomo, że sport pomaga zwalczać stres i wypalenie emocjonalne, więc nie chcieliśmy, aby nadmierna wilgotność i duszne powietrze przeszkadzały w tym.

Klient skontaktował się z Osushiteli.ua z pytaniem o koszt osuszacza Cooper&Hunter CH-D155WD NEW.

Kierownik wyjaśnił, gdzie sprzęt będzie używany i podał jego cenę.

Po tym, jak kierownik dowiedział się, że sprzęt ma być używany w basenie publicznym o długości 25 m, kierownik zaoferował bezpłatną kalkulację i konsultację z naszym działem projektowym.

Klient pozytywnie zareagował na tę ofertę i powiedział, że ma pytanie nie tylko o powietrze, ale także o podgrzewanie wody w basenie i pod prysznicami.

Ponadto ogrzewanie i klimatyzacja były potrzebne w 7 strefach fitness.

Prośba została następnie przekazana do działu projektowego w celu opracowania rozwiązania technicznego.

ETAP 1:

Opracowanie koncepcji systemu

Obliczyliśmy emisję wilgoci z lustra wody, zwilżonej powierzchni (rozpryski i mokra podłoga wokół basenu) oraz kąpiących się osób.
Utrata wilgoci została obliczona przy użyciu wzoru
Emisja wilgoci z basenu:
\( W = \alpha \cdot F \cdot \frac{P_B - P_L}{1000} \)
a - współczynnik empiryczny (20 dla basenu publicznego) F to powierzchnia lustra wody, m2; PB to ciśnienie pary wodnej nasycającej powietrze w basenie, mbar (kPa); PL to ciśnienie cząstkowe pary wodnej w określonej temperaturze i wilgotności względnej, mbar (kPa).
\( W = 20 \cdot 335 \cdot \frac{37.8 - 25.44}{1000} = 82.812 \, \text{l/h} \)
Nawilżona powierzchnia:
\( W_{\text{cm}} = F_{\text{cm}} \cdot 0.0065 \cdot (t_c - t_m) \)
Gdzie FCM to powierzchnia zwilżona, m2 (40% powierzchni basenu); tC i tM - odpowiednio temperatura suchego i wilgotnego powietrza, °С.
\( W_{\text{cm}} = 140 \cdot 0.0065 \cdot (29 - 22.9) = 0.555 \, \text{l/h} \)
w - utrata wilgoci przez osobę 225 g/godz; n - liczba osób.
\( W_l = \frac{225 \cdot 30}{1000} = 6.75 \, \text{l/h} \)
Suma emisji wilgoci przez 24 godziny:
\( W_{\text{sum}} = (82.812 + 0.555 + 6.75) \cdot 24 = 2.162 \, \text{l/h} \)
Obliczenia wykonano również dla nawiewu świeżego powietrza zgodnie z DBN B.2.2-13-2003 C 3
5.1 W budynkach i obiektach sportowych i fitness systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji powinny być zaprojektowane zgodnie z SNiP II-3, SNiP 2.01.01, SNiP 2.04.05, SNiP 2.04.07, SNiP 3.05.01, DBN B.2.5-20, DSTU 3.3.6.042.
Rozmiar pomieszczenia Obliczona temperatura powietrza, °C Kurs wymiany powietrza на 1 godzinę, napływ Kurs wymiany powietrza на 1 godzinę, wywiew
Łazienki basenów (w tym do pływania rekreacyjnego i nauki pływania) z siedzeniami dla widzów lub bez **) 1-2° powyżej temperatury wody w wannie podanej w tabeli 22 Zgodnie z obliczeniami, ale nie mniej niż 80 m3/h powietrza zewnętrznego na osobę ćwiczącą i nie mniej niż 20 m3/h na odwiedzającego.
W oparciu o fakt, że w sali basenowej znajduje się do 30 osób - 30 * 80 = 2400 m3/h
Świeże powietrze jest potrzebne w ilości 2400 m3/h.
ETAP 2:

Rozwiązania projektowe

Proponowane rozwiązania

Pierwsze rozwiązanie:

Nasi specjaliści opracowali dwa rozwiązania koncepcyjne (techniczne). Pierwsze opierało się na wykorzystaniu sprzętu zamówionego przez klienta, drugie zostało opracowane wspólnie ze specjalistami dystrybutora ACLIMA.
W oparciu o pierwsze zapytanie klienta dotyczące osuszacza Cooper & Hunter CH-D155WD NEW, zaoferowaliśmy 6 jednostek do usunięcia 2162 litrów wilgoci, ponieważ wydajność osuszania jednej jednostki wynosi 372 litry dziennie.
Dla świeżego powietrza zaproponowaliśmy jednostkę nawiewno-wywiewną z odzyskiem. Rozważono kilku producentów i charakterystyki wymiany powietrza od 2400 m3/h do 5000 m3/h.

Zalety rozwiązania:

- Cena sprzętu; - Świeże powietrze.

Wady rozwiązania:

- Wysoki poziom hałasu; - 6 pilotów do ustawień; - Konserwacja poza godzinami pracy; - Wysokie zużycie energii elektrycznej; - Instalacja w pomieszczeniu basenowym.

Drugie rozwiązanie wybrane przez klienta:

Do utrzymania wymaganej wilgotności wybrano osuszacz kanałowy Mycond MSP 300. Wydajność osuszania urządzenia wynosi 2200 litrów dziennie.
Mieszanie świeżego powietrza do 30% recyrkulacji 17000 m3/godz. - Oznacza to, że świeże powietrze może być mieszane bez ogrzewania 5100 m3/h. Dlaczego bez ogrzewania, możesz zapytać? Powodem jest to, że w procesie suszenia za pomocą osuszaczy kondensacyjnych występuje fizyczny efekt uboczny - powietrze wylotowe z osuszacza jest o + 7 °C cieplejsze niż powietrze wlotowe. Ciepło to wystarcza do ogrzania 30% mieszanego powietrza zewnętrznego. Możesz również kontrolować czas i ilość nawiewu za pomocą pilota zdalnego sterowania. Możesz zaprogramować otwarcie zaworu mieszającego na pilocie zdalnego sterowania:
  • według czasu i według stopnia otwarcia w trzech pozycjach: 10%, 20%, 30%.
  • według pory roku i ręcznie, jeśli w danym dniu jest mniej odwiedzających.
Pomoże to zaoszczędzić ciepło i zgromadzić je w postaci ciepłej wody do prysznica.
Częściowy odzysk ciepła - ta opcja jest zapewniana przez wymiennik ciepła freon-woda. Gdy centrala wentylacyjna pracuje w trybie osuszania, przekazuje 29 kW nadmiaru ciepła do ogrzewania wody. W naszym przypadku, gdy nie musimy ogrzewać powietrza nawiewanego lub potrzebujemy mniej ciepła do jego ogrzania, wykorzystujemy je do ogrzewania wody. Woda jest podgrzewana bezpłatnie i może być używana zarówno do podgrzewania wody pod prysznicem, jak i do podgrzewania wody w basenie.
System posiada oddzielny wentylator do nawiewu powietrza, w ilości równej objętości mieszania. Wentylator i przepustnica są sterowane ze sterownika mieszania świeżego powietrza. Operacja mieszania i nawiewu jest zsynchronizowana.

Co jeszcze zostało wdrożone w obiekcie

Jak już wspomniano, klient był zainteresowany ogrzewaniem sal fitness, podgrzewaniem wody w basenie, klimatyzacją hal i lokali na wynajem. Wspólnie z dystrybutorem Aclima opracowano i wdrożono rozwiązanie techniczne - agregat wody lodowej Mycond MCRU065 z odzyskiem ciepła, sterownikiem i wyposażeniem opcjonalnym.

System w kaskadzie działa na:

podgrzewaniu wody w basenie i do natrysków; ogrzewaniu powietrza nawiewanego w centralach wentylacyjnych sali fitness, siłowni, holu i innych sal w budynku; ogrzewanie klimakonwektorów chłodzenie powietrza nawiewanego w centralach wentylacyjnych; chłodzenie klimakonwektorów na potrzeby klimatyzacji. Urządzenia te są wyposażone w rekuperator. Różnica w stosunku do agregatu chłodniczego bez rekuperacji polega na tym, że ciepło lub zimno (w zależności od pory roku i potrzeb) nie jest wyrzucane na ulicę, ale jest odzyskiwane do pojemnika i wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Na przykład w tym obiekcie, gdy hale są chłodzone, otrzymamy ogrzewanie wody za darmo.
Mówiąc prościej, zużywając 100% zimna, otrzymujemy 100% ciepła do ogrzewania. Ogrzewanie, podgrzewanie wody w basenie lub prysznicu oraz ogrzewanie powietrza w centralach wentylacyjnych hal otrzymujemy bezpłatnie. Maksymalna sprawność wynosi 8.
To samo dzieje się w trybie grzania - otrzymujemy darmowe chłodzenie siłowni, sali fitness oraz chłodzenie dopływu do central wentylacyjnych hal. Wymagane tryby zapewnia szereg czujników i automatyka.
W tym przypadku korzystamy również z systemu dostarczania ciepła z miejskiego zakładu wodociągów. Jest on uruchamiany na polecenie ze wspólnego panelu automatyki ogrzewania i chłodzenia. Zostało to przewidziane na wypadek awarii systemu lub krytycznie niskich temperatur otoczenia.
Nie zalecamy korzystania z poniższego schematu 3-D do instalacji, ponieważ został on zmodyfikowany na potrzeby tego artykułu w celu ochrony praw własności intelektualnej i rozwoju firmy.
Przez cały okres realizacji projektu
  • Etap konsultacyjny: Pierwszy etap rozpoczyna się od interakcji z klientem. Obejmuje on omówienie i wyjaśnienie kluczowych potrzeb i oczekiwań klienta względem przyszłego systemu.
  • Inspekcja techniczna: Na tym etapie nasz specjalista przeprowadza szczegółową inspekcję obiektu, co pozwala określić jego stan techniczny i zaplanować optymalną lokalizację urządzeń.
  • Projektowanie: Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji rozpoczynamy modelowanie rozwiązań inżynieryjnych, podczas którego powstaje szczegółowy projekt systemu.
  • Oferta handlowa: Przedstawiamy klientowi dobrze uzasadnioną ofertę handlową, która zawiera obliczenia i optymalne opcje realizacji projektu.
  • Planowanie finansowe: Po złożeniu propozycji komercyjnej budżet projektu jest dopracowywany i zatwierdzany.
  • Uszczegółowienie projektu: Ten etap obejmuje dogłębną pracę nad wszystkimi technicznymi aspektami systemu i aktywną interakcję z naszymi partnerami.
  • Wdrożenie: Etap ten obejmuje dostawę niezbędnego sprzętu i jego profesjonalną instalację w obiekcie.
  • Uruchomienie systemów: Jest to ważny etap, podczas którego przeprowadzana jest kompleksowa kontrola funkcjonowania całego systemu i jego poszczególnych komponentów.
  • Dokumentacja: Na tym etapie jakość wykonanej pracy jest oficjalnie dokumentowana i zatwierdzana.
  • Konserwacja: Aby zapewnić nieprzerwane działanie systemu i jego trwałość, oferujemy klientowi umowę regularnej konserwacji.
Cały okres projektu
Wyniki pracy

Aby usunąć i utrzymać wymaganą wilgotność w pomieszczeniu, w którym znajduje się basen, zainstalowano przemysłowy osuszacz kanałowy Mycond MSP 300.

Urządzenie o wydajności osuszania 2180 l/dobę dostarcza świeże powietrze w ilości 5100 m3 /h latem, co odpowiada 30% z 17000 m3 /h recyrkulacji. Wiosną i jesienią dostarczane jest 3400 m3 /h, co odpowiada 20% z 17000 m3 /h recyrkulacji. Zimą - 2550 m3/h, co odpowiada 20% z 17000 m3/h recyrkulacji.

Wymiennik ciepła z częściowym odzyskiem freonu do wody podgrzewa wodę używaną w prysznicach lub do ogrzewania basenu. Opcja ta pozwala odpowiednio zagospodarować nadmiar (darmowego) ciepła z procesu osuszania. Zgodnie z fizyką obiegu chłodniczego, otrzymujemy 100% zimna na parowniku i 130% ciepła na skraplaczu, który znajduje się bezpośrednio za parownikiem. Pozostałe 30% można wykorzystać do ogrzania powietrza wlotowego, pracując w ten sposób na potrzeby ogrzewania powietrza, lub można je wykorzystać do ogrzewania wody poprzez częściowy odzysk. W wymienniku ciepła z odzyskiem częściowym woda jest podgrzewana przez sprężanie gazu (freonu) i jest przenoszona do beczki za pomocą pompy cyrkulacyjnej. Polecenie dla operacji częściowego odzysku pochodzi z głównego sterownika instalacji: steruje on położeniem zaworu trójdrożnego i włączaniem/wyłączaniem pompy.

Zdalne sterowanie umożliwia sterowanie wszystkimi procesami instalacji z zamontowanego na ścianie pilota zdalnego sterowania lub komputera, w trybie ręcznym lub programowalnym. Programy można ustawiać według dnia, godziny i pory roku. W dowolnym momencie możesz przełączyć się na sterowanie ręczne: na przykład, jeśli w dzień powszedni lub o danej porze dnia basen nie jest w pełni wykorzystywany przez kąpiących się, możemy zamknąć lub zmniejszyć dopływ świeżego powietrza, a tym samym zapewnić więcej ciepła tam, gdzie jest ono potrzebne.

Referencje
Rozwiązania dla biznesu
Otrzymaj bezpłatne rozwiązanie techniczne oraz wycenę dla Twojego projektu.
Zapisać się
Wybierz datę i czas,
a nasz menadżer oddzwonię do Ciebie
Bezpośredni kontakt
Wybierz bezpośredni kontakt -
a My zadzwonimy do Ciebie w ciągu 30 sekund!